Європротокол Україна 2024

1 Зірка2 Зірки3 Зірки4 Зірки5 Зірок 5 голосів, середній: 2,20 з 5.
Врегулювання збитків при ДТП через оформлення Європротоколу стрімко набирає популярності серед автовласників, але поки що цю інновацію підтримують далеко не всі автомобілісти. Актуальними залишаються багато питань інформаційного характеру, зокрема, як оформити Європротокол, якісь особливості заповнення бланку, яка процедура отримання страхового відшкодування та низка інших.

Процедура оформлення дорожньо-транспортної пригоди шляхом оформлення Європротоколу діє в Україні вже кілька років. Ознайомившись із коментарями автовласників, стало зрозуміло, що недостатня затребуваність цієї, начебто, спрощеної процедури, пов’язана з низьким рівнем обізнаності та недостатньо агресивною рекламою цього, безумовно, новаторського механізму для українського ринку автострахування.

У цій статті у простій та зрозумілій формі викладено основні правила оформлення Європротоколу, посилання на законодавчі акти, статистичні матеріали та приклади з практики водіїв, які вже оформляли Європротокол.

европротокол украина

Історія впровадження Європротоколу

Новий порядок спрощеного оформлення ДТП без залучення дорожньої поліції та виключно винуватцем та постраждалим варії, було введено відповідно до прийнятого 19.09.2011 р. Закону України. Назва Закону вказана за посиланням нижче. Закон містить норми щодо страхового відшкодування за ДТП.

(Оригінал документа тут http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/T113045.html)

Оформлення дорожньої пригоди через Європротокол успішно практикується у європейських країнах із 50-х років минулого століття. Наразі у країнах Євросоюзу для зручності автолюбителів використовується єдиний бланк Європротоколу. Він універсальний для використання в різних країнах, головна відмінність полягає в тому, якою мовою він заповнюється.

Європротокол – це повідомлення про настання ДТП, заповнене на місці події. Заповнення бланка може бути традиційним способом на паперовому бланку, а можна це зробити в електронному вигляді, зайшовши за посиланням https://dtp.mtsbu.ua/index.html  на сторінку Моторного страхового бюро України (МТСБУ). Заповнений бланк відправляється до страхової компанії для оформлення страхового відшкодування потерпілим учасником аварії.

Важливо! Бланк на паперовому носії видається страховою компанією під час укладання договору обов’язкової “автоцивілки” ОСЦПВ. Якщо такого бланка у вас немає, то можна звернутися до страхової компанії із заявою на отримання нового бланка (безкоштовно) або скористатися системою “Електронний європротокол”.

У чому сенс спрощеної процедури оформлення ДТП?

За ступенем тяжкості та заподіяних збитків транспортному засобу дорожні пригоди можуть разюче відрізнятися. Це можуть бути серйозні аварії чи дрібні пригоди, але й ті, й інші раніше потрапляли до компетенції дорожньої поліції. Учасники аварії чекали на приїзд спеціалістів і залишалися на місці пригоди до закінчення всіх необхідних процедур оформлення ДТП.

Використання Європротоколу дозволяє учасникам аварії самостійно оформити протокол, тим самим заощаджуючи час та позбавляючи непотрібних додаткових дій із залученням правоохоронних органів.

Європротокол є достатньою підставою для пред’явлення страхової компанії, щоб отримати страхове відшкодування.

У яких випадках оформляється Європротокол?

Спрощеним способом оформлення ДТП можна скористатися, якщо дотримані такі умови:

  • В аварії не постраждали люди (немає загиблих, які отримали травми або каліцтва);
  • Учасників аварії трохи більше 2-х;
  • Вони мають поліс обов’язкової «автоцивілки» ОСЦПВ;
  • Водії-учасники ДТП перебувають у адекватному стані, у них немає ознак сп’яніння;
  • Між учасниками досягнуто згоди щодо всіх обставин дорожньої пригоди (іншими словами, досягнуто згоди, хто винуватець і який розмір шкоди).

Недотримання хоча б однієї з зазначених умов є підставою для дзвінка до дорожньої поліції для складання протоколу про ДТП.

Слід зазначити, що таку делікатну процедуру визначення алкогольного чи іншого виду сп’яніння учасникам аварії доведеться виконувати самостійно. Фахівці кажуть, що ця обставина може послужити способом уникнути адміністративного покарання тим, хто був за кермом напідпитку. У зв’язку з цим Кодекс України про адміністративні правопорушення (КУпАП) у статті 124 прописує звільнення від адміністративної відповідальності водія, який склав повідомлення про аварію.

Де взяти бланк Європротоколу?

Форма Європротоколу не відноситься до бланків суворої звітності та видається автовласнику під час укладання договору ОСЦПВ. Якщо бланк вже був використаний страхувальником, то за письмовою заявою може отримати повторний бланк. Кількість таких звернень з боку клієнта не обмежується певним числом. Таким чином, у міру використання клієнт має право отримати новий бланк. Про це йдеться у пункті 17.5 статті 17 Закону України “Про ОСЦПВ”. У зв’язку з цим варто нагадати, що завантажити бланк Європротоколу в Інтернеті або на сайтах страхових компаній не вийде.

бланк европротокол украина

Правила оформлення Європротоколу: основні питання та на що звернути увагу?

Представники страхових компаній вимагають від автовласників заповнювати Європротокол без помилок та помарок. Будь-яка описка може стати «фатальним», перетворивши бланк на марний аркуш паперу. Багато автовласників, які зіткнулися на практиці із заповненням цього документа, відзначають перевантаженість бланка численними полями. Серйозні труднощі у водіїв викликають не завжди чіткі та зрозумілі формулювання.

Наприклад:

  • що вказувати на полі «Агентство (чи бюро, чи брокер);
  • як вказувати адресу та місце події, якщо аварія сталася за містом або на трасі;
  • чи вказувати в полі «Ім’я» тільки ім’я або ім’я та по батькові;
  • як вказати дату народження: усі цифрами чи місяць народження написати словом;
  • інші подібні неточності.

Щоб ці та інші питання не стали несподіванкою, пропонуємо ознайомитись із правилами заповнення, які складено у 2011 році ДАІ МВС України та Моторним (транспортним) бюро України.

Докладніше тут http://www.mtsbu.ua/ua/for_consumers/europrotocol/96561/ 

Для наочності зразок Європротоколу опубліковано нижче.

пример европротокола
Страховики рекомендують водіям-учасникам ДТП після складання Європротоколу зробити фото місця події та пошкоджених транспортних засобів, а бланк заповнювати друкованими літерами кульковою ручкою. Підписи мають бути поставлені до моменту поділу бланка між учасниками ДТП.

Після складання Європротоколу сторони мають повне право залишити місце пригоди і не повідомлювати правоохоронні органи про ДТП. Заповнений бланк Європротоколу протягом 3-х робочих днів повинен був надано до страхової компанії, з якою було укладено договір обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності автовласників (ОСЦПВ).

Розмір страхової виплати по Європротоколу

Для стимулювання автолюбителів застосовувати спрощену процедуру оформлення дорожньо-транспортних пригод, в Україні збільшено ліміт за сумою страхових збитків, що відшкодовуються, до 160 тис. грн за шкоду на одного потерпілого та 320 тис. грн за шкоду здоров’ю на одного потерпілого.

За допомогою мобільного додатка для електронного Європротоколу учасники дорожньо-транспортної пригоди можуть заповнити електронну форму та надіслати її страховику. Це позбавить автолюбителів помилок і помарок, які неминучі при заповненні паперового бланка, а також необхідності звернення до поліції або суду для отримання рішення про визнання провини.

Строки виплати страховки за Європротоколом

Серйозні страхові компанії, які опікуються своєю репутацією серед клієнтів, намагаються мінімізувати терміни виплат страхового відшкодування. На жаль, трапляються випадки, коли клієнт звертається до суду з позовом на страхову компанію. Страховики можуть йти на різні хитрощі, щоб усіляко відкласти термін страхової виплати, посилаючись на відсутність того чи іншого документа.

Ось що про це говорить чинне законодавство: згідно ст. 36 Закону України «Про ОСЦПВ», страховик зобов’язаний не пізніше 90 днів після отримання заяви прийняти рішення про виплату страховки. У цей же термін потрапляє не лише рішення, а й, власне, сама виплата. Іншими словами, гроші мають надійти на рахунок страхувальника.

Відгуки автовласників про Європротокол

Страхувальники називають не лише клопітне заповнення бланка, а й розбіжності між учасниками щодо нанесених збитків у ДТП як головні причини невдоволення процедурою Європротоколу. В іншому схема оформлення страхового відшкодування не відрізняється від звичної для договорів ОСЦПВ.

Ще однією причиною небажання оформляти Європротокол можна назвати деяку інертність наших автолюбителів, які вважають за краще діяти по-старому.

Коментарі