Групи інвалідності в Україні: види, список захворювань та порядок оформлення

1 Зірка2 Зірки3 Зірки4 Зірки5 Зірок 26 голосів, середній: 2,77 з 5.
Регулювання у сфері соціального забезпечення людей з інвалідністю здійснюється на основі цілої низки нормативних актів. Це стосується, зокрема, і процедури встановлення інвалідності, порядку її оформлення та надання фінансової допомоги.

Соціальна політика України спрямована на те, щоб створити умови для повноцінного життя людей з інвалідністю, тим, хто через вроджені або набуті захворювання, травми та дефекти стикаються з різними фізичними чи психічними обмеженнями. Україна як держава націлена на побудову безбар’єрного суспільства, де кожен громадянин має доступ до всіх послуг, користується підтримкою держави і не залишається віч-на-віч зі своїми проблемами.

Види інвалідності

На сьогоднішній день в Україні поділяють 4 групи інвалідності:

  • 1А;
  • 1Б;
  • 2 група;
  • 3 група.

Поділ 1 групи на підрозділи продиктований тим, наскільки людина нездатна до самообслуговування. Так, 1А – інваліди, які повністю залежать від інших осіб, не здатні до самообслуговування. 1Б – це, здатні лише частково виконувати соціально-побутові функції.

Окрім розподілу на основні групи інвалідності в Україні також існує розмежування за терміном її дії. Такий поділ застосовується тільки до 2 та 3 групи, оскільки перша група відноситься до довічної інвалідності.

  • Безстрокова інвалідність або без переогляду встановлюється тим категоріям інвалідів, які випробували всі методи реабілітації, але не змогли вилікувати захворювання. Також це стосується тих, кому реабілітація не може в принципі допомогти. Наприклад, куксуючи кінцівки, оскільки протезування не усуває саме захворювання, лише забезпечує можливість виконання функцій самообслуговування.
  • Інвалідність із переоглядом діє 1-3 роки залежно від рішення медико-соціальної експертизи. Протягом терміну необхідно провести всі процедури реабілітації, після чого проводиться перевірка та оцінка впливу процедур на покращення стану інваліда, після чого може бути прийняте рішення про продовження інвалідності на визначений термін або безстроково. Також може бути ухвалено рішення про зняття інвалідності або переоформлення на іншу групу.

Деякі роботодавці вважають, що лише 3 група інвалідності є робочою в Україні, проте відповідно до законодавчих актів, присвоєння 1 групи не позбавляє людину працездатності. До захворювань, при яких можна працювати, відносяться практично всі, починаючи з 1Б групи, до якої належать, зокрема, й інваліди-візочники.

За яких захворювань дають інвалідність в Україні?

Повний список захворювань, за яких встановлюється інвалідність тієї чи іншої групи, зазначено у відповідних наказах Міністерства охорони здоров’я України та постановах Кабінету Міністрів, а також у законі про інвалідність. Особливу увагу приділено переліку захворювань на встановлення 2 групи інвалідності в Україні, а також третій групі.

До другої групи інвалідності в Україні відносять такі захворювання як:

  • Цироз печінки з ускладненнями;
  • Відсутність легені при порушеннях у дихальній роботі другого;
  • Необоротне погіршення зору та опущення верхньої повіки на обидва очі, відповідно до певних критеріїв сліпоти, оскільки інваліди зору є в кожній групі. У тому числі й 1А;
  • Параліч нижніх кінцівок;
  • Дефекти черепа;
  • Культя стегна при неможливості протезування, культя обох ніг в районі гомілки або хибна кукс нижніх кінцівок, а також кукс однієї кінцівки в поєднанні з іншим захворюванням, відповідним за критеріями 3 групи інвалідності;
  • Психічне захворювання, яке відноситься до переліку захворювань 3 групи інвалідності в Україні, але триває понад 10 років.

Також до цієї групи входять деякі інші захворювання, які унеможливлюють повне самообслуговування без використання додаткових пристосувань або допомоги сторонніх осіб. Інваліди 2 групи не вимагають постійного догляду, проте хвороба або вроджена вада дуже обмежують їх у повсякденному житті.

Найбільший список хвороб, за яких дають інвалідність в Україні, відноситься до 3 групи. Проте, варто відзначити, що видалення нирки входить до переліку захворювань для отримання інвалідності в Україні. За наявності лише однієї нирки групу інвалідності дають лише за наявності супутніх захворювань, наприклад, серйозна ниркова недостатність. А ось вивих тазостегнового суглоба чи онкологія можуть стати причиною звернення до МСЕК за інвалідністю 3 ступеня.

Важливо розуміти, що інвалідність не статичний стан, навіть якщо ви належите до категорії з довічною групою. Переогляд робить можливість встановити погіршення чи покращення стану, оскільки держава стежить за виконанням програми з реабілітації. Однак за відсутності необхідності проходити постійну перевірку перед комісією, можна пропустити момент переходу до більш соціально-захищеної групи у зв’язку з погіршенням стану або появою додаткових захворювань, які не завжди пов’язані з основним.

Як оформити інвалідність в Україні у 2024 році?

Можливість встановлення інвалідності насамперед обговорюється з лікарем за місцем проживання. Ініціатором отримання інвалідності може стати як лікар, і пацієнт. У будь-якому разі порядок оформлення та документи обговорюються з лікарем за місцем проживання.

Консультація з місцевим фахівцем необхідна для того, щоб зрозуміти, як оформити інвалідність в Україні, не тому, що він точно знає, за яких захворювань в Україні дають інвалідність. А тому що це полегшує роботу обласних лікарень та комісій, а дільничний лікар представляє свого пацієнта перед комісією як фахівець, максимально повно ознайомлений з діагнозами.

Щоб отримати групу інвалідності в Україні, необхідно здати аналізи у відповідного лікаря, який випише вам направлення до МСЕК, куди необхідно надати такі документи:

  • Оригінал та ксерокопія паспорта;
  • Нотаріально засвідчена копія трудової книжки та довідка про доходи;
  • Амбулаторна карта, в якій обов’язково повинні бути дані недавніх аналізів і записи лікаря про діагнозі. Якщо в результаті захворювання ви неодноразово прямували на стаціонарне лікування, необхідно пред’явити також оригінали та ксерокопії виписок із лікарень;
  • Заява на огляд;
  • Акт формою Н1, якщо захворювання пов’язані з виробництвом (травма чи професійна хвороба).

Після того, як комісія винесе рішення про визнання вас інвалідом, ви отримаєте довідку про інвалідність та програму реабілітації. Дані про проходження комісії будуть надіслані за місцем роботи, навчання, до лікарні за місцем проживання, а також до відділу соціального захисту. Всі ці установи відстежуватимуть ваші дії відповідно до програми реабілітації.

Порядок оформлення може бути змінено у разі, якщо претендент на інвалідність проживає у віддаленому населеному пункті або не може бути присутнім на рішенні комісії. У такому разі рішення виноситься заочно на підставі пакета документів, які надає лікар. Обстеження перед експертизою може бути зроблено вдома.

Існує категорія людей, рішення щодо інвалідності яких не виноситься заочно. Це:

  • Пацієнти з актом за формою Н1 (травма на виробництві чи професійна хвороба);
  • Військовослужбовці, які зазнали травми в момент проходження служби.

У разі незгоди із рішенням комісії протягом 1 місяця можна подати заяву на оскарження рішення.

Важливо! Нині діюча в Україні система визначення інвалідності, на думку депутатів та чиновників, давно застаріла. Очікується, що незабаром Україна відмовиться від визначення інвалідності щодо груп, перейшовши на систему розрахунку ступеня втрати працездатності.

Ця ініціатива відповідає рекомендації Всесвітньої організації охорони здоров’я та наблизить країну до імплементації міжнародного класифікатора функціональності (МКФ), що діє в країнах Європейського союзу.

Також важливо знати, що на період дії воєнного стану в Україні та через три місяці після скасування такого режиму оформлення статусу інвалідності доступне у заочному режимі. Підтвердження інвалідності протягом зазначеного періоду не потрібне. Для тимчасово переміщених осіб одержати направлення на МСЕК можна у сімейного лікаря за місцем проживання. Для звернення до лікаря не обов’язково укладати декларацію.