Нещасний випадок в Україні: поняття та порядок розслідування

1 Зірка2 Зірки3 Зірки4 Зірки5 Зірок 3 голоси, середній: 3,00 з 5.
Нещасний випадок закінчується настанням розладу здоров’я, що призвело до смерті, хвороби, інвалідності або втрати на якийсь час працездатності. Ця подія вважається виробничою, якщо трапилося під час трудової діяльності або через пов’язану з трудовою діяльністю.

Нещасний випадок є фактичною раптовою подією, що вже сталася, яка була результатом впливу деяких зовнішніх причин.

Порядок розслідування нещасних випадків на підприємстві

Кабмін України затвердив належний порядок розслідування нещасних випадків своєю ухвалою №1094. Дане Положення поширюється на:

  • всілякі підприємства, організації та інші;
  • осіб-власників цих підприємств;
  • фізосіб – суб’єктів, які мають найманих працівників;
  • фізосіб, які забезпечують себе роботою самостійно, якщо вони сплачують внески на соцстрахування;
  • осіб (сюди входять іноземці та громадяни без громадянства), трудящих за умов договору, які проходять виробничу практику.

Розслідування нещасних випадків на виробництві в Україні обов’язково охоплює такі ситуації:

  1. Раптові, гострі погіршення колишнього здоров’я.
  2. Поранення будь-якого типу.
  3. Утоплення.
  4. Травми, навіть якщо вони отримані внаслідок пошкоджень, завданих іншою людиною.
  5. Захворювання з гострим перебігом професійного характеру, сюди входять отруєння професійного характеру.
  6. Обмороження.
  7. Сонячні теплові удари.
  8. Опіки будь-якого ступеня.
  9. Поразки електрострумом, блискавкою, іонізуючим випромінюванням.
  10. Будь-які пошкодження внаслідок аварій, безпосереднього контакту з комахами, тваринами, через пожежі, різні лиха.
  11. Випадки смерті прямо на підприємстві.

Обов’язково проводиться розслідування всіх нещасних випадків на роботі без винятку. Особливо, якщо вони спричинили втрату працездатності чи явну необхідність перекладу людини більш легкий працю мінімум щодня.

Порядок повідомлення про нещасний випадок виробничого характеру та дій

Що робити, якщо раптово стався нещасний випадок? Очевидець цього випадку або працівник, який виявив постраждалого, або сам постраждалий негайно повинні повідомити будь-яку уповноважену особу (можливо, керівника) цього підприємства.

Одразу ж вживаються різноманітні заходи щодо надання медичної допомоги, організується доставка постраждалої особи до поліклініки чи медпункту. Керівник повідомляє про те, що сталося, роботодавця, при необхідності – профспілкову організацію.

Приховування нещасного випадку на виробництві в Україні не є рідкістю. Важливо: за невчасне повідомлення про нещасний випадок чи приховування такого роботодавцю загрожують штрафи. Так дії при нещасному випадку мають бути негайними.

Роботодавець повідомляє про нещасний випадок у виконавчу дирекцію Фонду соціального страхування. Коли подія сталася внаслідок пожежі, тоді ще потрібно повідомити додатково і пожежну охорону, при виявленні проф. захворювання у гострій формі – зв’язатися із санітарно-епідеміологічною службою.

Саме роботодавець організує ретельне розслідування факту, що стався, створюючи для цього комісію.

Комісія зобов’язана ретельно обстежити місце, щоб максимально точно з’ясувати обставини того, що сталося, причини. На це дається 3 доби. Не менш важливо встановити зв’язок події з виробництвом, а також постаратися визначити осіб, які чомусь допустили порушення приписів з охорони праці, продумати та розробити заходи щодо запобігання таким випадкам, правильно оформити заключні документи.

Зазвичай комісія складає свій акт розслідування за затвердженими законодавством формами Н-5 та Н-1 (якщо є зв’язок його з виробництвом). Виникло гостре захворювання професійного характеру? Тоді складається картка обліку за формою П-5.

За добу роботодавець має розглянути офіційно затвердити перелічені акти, відлік часу починається після офіційного закінчення розслідування. Готові акти надсилаються всім учасникам розслідування та потерпілому, вони мають бути доставлені за 3 доби.

Після того, як тимчасова непрацездатність працівника припинилася або у разі його смерті, важливо скласти повідомлення щодо наслідків нещасного випадку за формою Н-2 та протягом 10 днів зобов’язаний направити його організаціям, усім, хто причетний до події посадовим особам.

Порядок повідомлення про нещасний випадок невиробничого характеру

Згідно з п. 6 Порядку № 270 усі лікарні, куди самостійно звернулися або були третіми особами доставлені, протягом 24 години зобов’язані направити повідомлення, оформлене за зразком:

  • у місцеве самоврядування – про все;
  • до органу внутрішніх справ – про випадки, які закінчилися загибеллю (також потрібно сповістити прокуратуру), пов’язані з ушкодженнями, завданими іншою особою. Плюс це стосується нещасних випадків, що трапляються після контакту зі зброєю, будь-якого роду боєприпасами, вибухівкою або під час ДТП.

Медичні установи обов’язково мають вести реєстрацію нещасних випадків у спеціально виділеному журналі реєстрації.

Як відбувається облік нещасних випадків невиробничого характеру

Детальний облік нещасних випадків здійснюється суворо органами місцевого самоврядування на основі звітів, які щомісяця (максимум до 10-го числа) направляються з усіх лікувальних закладів.

Узагальнений звіт надсилають до обласних міських адміністрацій України щокварталу до 15-го. Річний звіт надсилається до 31 січня.

Особливості створення  комісії з розслідування нещасних випадків

Будь-яке таке розслідування проводиться органами міської адміністрації, внутрішніх справ, якщо потрібно – органами прокуратури. Плюс брати участь у ньому може утворена на місці, де працював постраждалий громадянин (п. 8 Порядку № 270), своя комісія.

При розслідуванні нещастя, що сталося на робочій території, особливо до уваги беруться свідчення самого потерпілого, очевидців, керівника підприємства (п. 7). А ось за п. 11 усі випадки (крім групових) розслідуються комісією підприємства. Важливо: голова комісії призначається керівником підприємства.

Рішення щодо розслідування нещастя офіційно ухвалюється керівником на основі звернення потерпілого, довідки з лікарні.

Згідно з ФСС, від нещасних випадків на виробництві треба обов’язково страхуватися. Але при цьому ФСС вважає, що підприємство не має проводити розслідування по кожному випадку, що має невиробничий характер, але що стався з працівником.

Під час розслідування та подальшого складання акта за формою НТ, комісія з соц. страхуванню враховує висновок проведеного розслідування при призначенні або відмові у призначенні допомоги потерпілому з тимчасової непрацездатності. Якщо ж слідчі дії не проводилися, тоді комісія все одно має право з’ясувати обставини, винести своє рішення щодо події.

У разі відмови підприємства у слідчих заходах, можна звернутися відразу до органу місцевого самоврядування. Останній вирішить питання щодо проведення такого розслідування (так сказано у п. 11). Причому, орган місцевого самоврядування зобов’язаний досить швидко ухвалити рішення про організацію комісії (обов’язково, якщо це групові випадки або смертельні наслідки) – за добу, як надійшли офіційні відомості з лікарні.

До роботи комісії можуть сміливо залучатися такі представники:

  • спеціалісти ФСС;
  • держадміністрації певного району;
  • освіти;
  • підприємств, де працюють постраждалі;
  • установ, де безпосередньо сталася подія;
  • охорони здоров’я;
  • експертів-страховиків за наявності страховки;
  • захисту прав споживачів;
  • профспілкового органу, коли пригода застає людину на шляху до роботи чи додому.

Розслідування для досконального визначення причин нещасного випадку, подальшого попередження подібних випадків цілком може проводитись якимись іншими органами, все залежить від обставин, наслідків.

Документальне оформлення підсумків розслідування

Встановлено офіційно припустимий термін розслідування – десять днів. Цей час виділяється на невиробничі випадки. Зрозуміло, за потреби цей термін продовжується, згідно з п. 12 (того ж Порядку), головне – дізнатися максимум про нещасний випадок.

Знову ж таки, згідно з п. 12, акт спрямовується всім сторонам розслідування, оформляється він формою НТ. Якщо це груповий нещасний випадок, тоді акт складається на кожну людину окремо.

При складанні акта застосовують класифікатори подій, підбираючи необхідну класифікацію випадку. Готові акти повинні зберігатися разом із докладними матеріалами розслідування мінімум 45 наступних років. Якщо ситуація стосується непрацюючих осіб, то акти зберігаються 3 роки у архівному відділі органу самоврядування тієї чи іншої місцевості.

Заходи для максимального усунення причин, які спричинили нещастя, які запропонує діюча комісія, повинні беззастережно, у повному обсязі здійснюватись підприємством чи офіційним органом. Для здійснення цих заходів обов’язково необхідно письмово відзвітувати на строк, написаний у розробленому акті (п. 14).

Коментарі

  1. Avatar
    Юлия

    Здраствуйте! Как начисляет ФСС одноразовую помощь, при производственной травме. Так как мне насислили 6.190 при формкле 17 прожиточных минимум×20%регреса и -1%моей вины, это правильно?

  2. Avatar
    Андрей

    Уменя производственая траума многооскольчитый перелом со смешением пятки какая мне положена единаразовая помощь мне дали 10 процентав регреса

  3. Avatar
    Scame

    Люди, посоветуйте всё время болят суставы, посоветуйте препарат или может есть народные средства?

  4. Avatar
    Alextiman

    Травма получена сторожем сразу за забором предприятия при попытке предотвратить возможное хищение*. В результате падения после полученных ударов от неустановленных лиц была сломана нога. Относится ли травма к производственной?
    *Хищения, сказал директор, не было. Имущество все целое. Сторож самовольно выскочил за территорию и нарвался на потасовку. Не выскочил-бы за объект – не получил бы. А ведь тянули материалы прямо под забором.

  5. Avatar
    Николай

    Полный бред

  6. Avatar
    Алена

    100% писал тот кто понятия не имеет о расследования и нормативной базе их регламентирующей! зачем писать то о чем понятия не имеете?!

  7. Avatar
    Алеся

    безграмотная статья в части расследования НС на производстве. ПКМУ №1094 “втратила чиннiсть”. Ныне действующий порядок расследования утвержден ПКМУ от 30.11.2011 №1232