Порядок дій за ДТП в Україні: що робити, якщо потрапив в аварію?

1 Зірка2 Зірки3 Зірки4 Зірки5 Зірок 6 голосів, середній: 3,33 з 5.
Якщо ви потрапили в аварію – не варто панікувати. Для початку вам варто розібратися з тим, хто є винуватцем у цій ситуації, а вже після цього починати щось робити. У будь-якому випадку ви просто зобов'язані повідомити про подію на дорозі, зателефонувавши за номером 102. Якщо в події є постраждалі, то обов'язково викликати швидку допомогу.

Кожен водій не з чуток знає про те, що на дорозі можуть виникнути непередбачені обставини. Навіть якщо ви бездоганно знаєте всі правила дорожнього руху – це не означає, що у дорожньо-транспортну пригоду ви не потрапите. Рано чи пізно кожен із автолюбителів може потрапити у непередбачену ситуацію, тому порядок дій при ДТП повинен знати напам’ять як табличку множення. Звичайно, ви роками можете спокійно їздити і не стикатися з подібним, але вам краще знатиме, що робити в тій чи іншій ситуації.

Дії при ДТП

Якщо ви потрапили в аварію – не варто панікувати. Для початку вам варто розібратися з тим, хто є винуватцем у цій ситуації, а вже після цього починати щось робити. У будь-якому випадку ви просто зобов’язані повідомити про подію на дорозі, зателефонувавши за номером 102. Якщо у події є потерпілі, то обов’язково викликати швидку допомогу.

Розглянемо варіант, коли учасники дорожньо-транспортної пригоди – законослухняні люди, які не збираються їхати з місця аварії, оскільки знають, що це може призвести до адміністративної чи кримінальної відповідальності.

Отже, що слід робити у разі ДТП:

  • Не панікувати. Так чи інакше, ситуація вже сталася, тому варто знайти найправильніший вихід. Спочатку варто викликати співробітників поліції. Якщо винуватець події не ви – уважно стежте за тим, щоб другий учасник ДТП не почав приховувати докази злочину до приїзду даішників;
  • Якщо в події є постраждалі – викличте швидку. Намагайтеся надати першу допомогу людині до її приїзду;
  • Уважно розгляньте місце аварії та попросіть допомоги у свідків. Після приїзду співробітників дорожньої інспекції свідки зможуть дати свідчення відразу, що прискорить розгляд;
  • До протоколу мають бути занесені всі дані аварії та її учасників. ПІБ, номери телефонів, адреса місця події, марки та номери автомобілів, назви страхових компаній;
  • Кожен із учасників ДТП має страховий поліс, який і відіграє ключову роль у ході слідства, якщо немає постраждалих. Страховики просто покриють всі витрати, які потрібні будуть для ремонту автомобіля. Прослідкуйте за тим, щоб співробітники ДАІ запротоколували усі пошкодження та нічого не пропустили. Саме від цього і залежатиме сума страхової виплати;
  • У жодному разі не переміщати свій чи чужий транспортний засіб, щоб приховати деталі дорожньо-транспортної пригоди.

Це найпростіші та найважливіші дії при аварії, які має знати кожен водій.

Що робити після ДТП?

Під час слідства співробітники поліції складуть протокол, в якому будуть описані усі пошкодження. Сміливо викликайте співробітника страхової компанії, який також повинен ознайомитися з усіма теоріями аварійної ситуації. Це необхідний захід, оскільки кожен із учасників дорожньо-транспортної пригоди, у 78% випадків, «тягне ковдру на себе». Що означає – вважатиме саме себе невинним у тому, що трапилося.

  • Якщо є постраждалі, а ви виявились винуватцем аварії – терміново наймайте адвоката, який допомагатиме під час розслідування;
  • Після складання всіх протоколів, зберіть максимальну кількість документів і зверніться до страхової компанії, яка зможе покрити всі витрати. Зверніть увагу, які страхові ризики покриває ваша страхова. Якщо ваш випадок потрапляє в список, перерахований співробітником компанії – вам нема про що хвилюватися. Страховики покриють усі збитки, які ви завдали невинному учаснику ДТП;
  • Якщо ви не винні в аварії, вам слід звернутися до свого страхового агента і поцікавитися про покриття збитків;
  • Найголовніше – подавати документи якомога раніше, оскільки розгляд і підрахунок триватиме приблизно 30 днів. Обов’язково приходьте до своєї страхової компанії та запитуйте, чи всі документи ви надали. Бо якщо чогось не вистачає – ви даремно втрачатимете свій час. Початком відліку 30 днів можна вважати той момент, коли в компанії вам сказали, що всі документи зібрані і від вас нічого не потрібно;
  • Зверніть увагу, чи був другий учасник дорожньо-транспортної пригоди в стані алкогольного сп’яніння. Якщо це підтвердиться – вам необхідно буде подати медичний висновок про те, що це справді так.

Що робити після ДТП, якщо в Україні 2021 року змінилися закони?

  1. Не бійтеся, що ви не встигли вивчити нові закони, а вже стали учасником ДТП. Співробітники поліції докладно пояснять, що потрібно буде робити в тій чи іншій ситуації.
  2. Найголовніше – це якнайшвидше подати документи до вашої страхової компанії. Процедура слідства та виплат компенсації залишається тією ж.
  3. У жодному разі не намагатися приховати докази на місці злочину, які доводять вашу провину.
  4. Після того, як сталася дорожньо-транспортна пригода, завжди залишайтеся на місці. Не варто нікуди їхати, адже зараз практично на кожній машині стоять відеореєстратори, які тільки посилять вашу ситуацію.
  5. Важливо пам’ятати, що закони змінилися лише на краще. Тепер кожен водій точно знатиме, що в стані алкогольного сп’яніння сідати за кермо в жодному разі не можна. Жорстокі штрафи просто мало хто зможе сплатити;
  6. Не намагайтеся домовитися зі співробітником поліції і навіть не думайте про те, щоб “відкупитися” – так ви стаєте співучасником протиправної дії поряд із співробітником поліції, якому ви пропонували незаконну грошову винагороду;
  7. Якщо вас уже штрафували через те, що ви водили транспортний засіб у нетверезому стані, а ви ще й потрапили в аварію, коли сіли за кермо у стані алкогольного сп’яніння – це загрожує вам позбавленням прав на кілька років плюс величезний штраф.

Важливо! У 2021 році Верховна Рада України проголосувала Закон №2695 «Про внесення до деяких законодавчих актів змін щодо посилення відповідальності за окремі правопорушення у сфері безпеки дорожнього руху», згідно з яким посилено відповідальність за керування транспортним засобом у стані алкогольного сп’яніння. Так, за перше порушення такого роду водій заплатить штраф у розмірі 17 тисяч гривень. За друге та третє порушення слідує збільшення суми штрафу до 34 тис. грн і 51 тис. грн відповідно. Крім цього злісний порушник може втратити свій транспортний засіб терміном від одного до двох років.

Які документи слід подати до страхової компанії після аварії?

Документи – це невід’ємна частина процесу виплати страховки. Тому будьте дуже уважні, коли збираєте всі довідки. Нижче наведено низку документів, які ви повинні подати до своєї страхової не пізніше трьох днів з дня події (тільки оригінали):

  • Ваш страховий поліс ОСАЦВ;
  • Довідку про дорожньо-транспортну пригоду, а також про всі пошкодження вашого автомобіля, що видаються на місці ДТП;
  • Технічний паспорт транспортного засобу;
  • Водійські права або тимчасовий дозвіл на керування транспортним засобом.

Враховуючи все вищевикладене, можна сказати, що обов’язково потрібно дотримуватися правил, якщо ви потрапили в аварію. У жодному разі не варто тікати з місця події, оскільки до звичайної адміністративної відповідальності вас можуть притягнути і до кримінальної.

Обов’язково викликати співробітників дорожньої поліції, а також швидку допомогу, якщо знадобиться. Пам’ятайте, якщо ви є винуватцем ДТП – ваша страхова компанія зможе покрити максимум збитків.

Коментарі