Автомобільні номери в Україні: коди та серії

1 Зірка2 Зірки3 Зірки4 Зірки5 Зірок 32 голоси, середній: 3,66 з 5.
Автономера транспортных средств
Нові номери авто в Україні мають більше поєднань. Вони складаються з восьми знаків, включаючи дві літери праворуч та ліворуч. Ці літери позначають серію та код регіону відповідно. Ще одне нововведення – автономери першого, третього та п'ятого типів можна набувати у постійне користування та здавати на зберігання до регіонального чи центрального Сервісного центру МВС (колишні МРЕВ) на строк до п'яти років. Їх закріплюють за власником, купуючи нову машину, після її оформлення в Сервісному центрі вони передаються йому назад.

Історія появи нових номерних знаків

Автомобільні номери України нового зразка було затверджено у 2004 році. Вони відповідають Держстандарту 4278:2004 “Номерні знаки транспортних засобів”. Крім цього, в країні є дійсним попередній стандарт ДСТУ 3650-97. Деякі автовласники й досі ведуть машини, які мають старі українські номери машин.

Після того, як СРСР розпався, країна стала незалежною. Тому був потрібний новий Держстандарт, який регламентує номери машин в Україні. Уряд 1994 року затвердив ДСТУ 25/88-94, який діяв аж до 2004 року. Він мало відрізнявся від старого регламенту, нововведенням був лише національний жовто-блакитний прапор.

Під час реєстрації та оформлення необхідно отримувати нові українські номери авто, які відповідають сучасним вимогам. Старі знаки сьогодні майже не трапляються, вони залишилися у рідкісних автомобілістів. Тому нижче йтиметься про номерні знаки, введені в обіг після 1997 року.

Номерные знаки машин в Украине

Типи автономерів

В Україні діють десять типів автономерів, які належать до певного виду ТЗ:

  1. Автобусний, автомобільний транспорт та причепи.
  2. Транспортні засоби із першої категорії для разових поїздок.
  3. Спеціальний транспорт для перевезення осіб, що охороняються.
  4. Транспортні засоби, що належать дипкорпусу, а також членам їх сімей та обслуговуючого персоналу.
  5. Мототранспорт, включаючи коляски.
  6. Транзитні знаки для мототранспорту.
  7. Персональні номери на замовлення.
  8. Важка техніка для сільського господарства та будівництва, включаючи причепи.
  9. Військовий транспорт, що належить силовим структурам та МНС.
  10. Мототранспорт, що перебуває у власності силових відомств та МНС.

Автономери до 2004 року

До 2004 року на номери українських автомобілів наносилися лише латинські літери. Це було необхідно, оскільки країна приєдналася до міжнародної Конвенції “Про дорожній рух”. З 1997 діяв державний стандарт, в якому виключалася кирилиця.

На зміну 7-значним номерам машин по регіонах, які були раніше у Радянському Союзі, прийшли 10-значні з номером машини, кодом регіону серією та національним прапором. На відміну від стандартного білого або чорного тла, знаки, що належать міліції, мали синій фон, Збройним силам – чорний, а транзитні автономери – червоний чи зелений із чорними символами.

Номера машин до 2004 года

Нові номерні знаки

2004 року на зміну старим прийшли нові номери машин по областях. Вони відповідають стандарту ДСТУ 4278:2004. Планується, що поступово вони витіснять старий ДСТУ 3650-97. Окрім восьмизначних символів, вони відрізняються зображенням національного прапора та герба, а також обов’язковою присутністю скороченого найменування України латиницею – UA.

Інакше тепер виглядають і транзитні номерні знаки. На темно-червоному фоні виділяються темні темні символи. Автономери міліції та Збройних сил мають синє та чорне тло. Для маршруток спеціально виділено жовтий колір, на нього нанесено чорні символи. Мототехніка має номерні знаки у формі квадрата.

Новий Держстандарт зробив легітимними іменні автономери, які власники транспортних засобів виготовляють за власним дизайном. На такі знаки наносять літерні позначення, символіку. Подібні номерні знаки ДАІ видає як дублікат до основних автономерів. Вони можуть бути лише в Україні, в інших державах вони є недійсними.

Ще одне нововведення нового стандарту – закріплення за автовласником номерів у власність. Це означає, що при заміні транспортного засобу він має право прикріпити старі знаки на новий автомобіль чи мототранспорт.

До 2000 року транзитні знаки робили у вигляді національного прапора з латинськими літерами UA та написом «транзит». Після 2000 року ці автономери були звичайними, тільки колірне тло було синім, а не білим, як раніше. 2001 року стандарт змінився. Сьогодні транзитні автознаки виглядають зеленими. Також до нововведень відноситься поява спеціальних автономерів – вищих посадових співробітників, громадського транспорту, силових структур та спеціальної техніки.

Однак важливих змін новий Держстандарт не вніс. Основні моменти залишилися незмінними. Номери авто по регіонах майже нічим не відрізняються від старого регламенту, запровадженого в 2004 році.

Кольори автономерів

Виды автомобильных номеровАвтомобільні номери можна відрізнити за кольором фону, який означає, до якого виду транспорту належить машина або мототехніка:

  1. Білий – ТЗ, що належать звичайним автовласникам.
  2. Синій – силові відомства, до яких належить поліція.
  3. Чорний – Збройні сили, МНС.
  4. Жовтий – громадський транспорт.
  5. Червоний транзитні номерні знаки.

Автономери, встановлені на машини дипкорпусу, повинні мати буквене позначення – D. Також на таких знаках є код країни або міжнародної організації. Три останні цифри означають порядковий номер автомобіля.

Номерні знаки силових відомств

Українські силові відомства мають автономери, які значно відрізняються від знаків, що перебувають у володінні громадян і представників дипкорпусу. Вони застосовують інші літерні позначення – латинські символи А, В, Е, К, Н, Р, С, Т, І, М, О, Х. Усі вони поєднуються із цифрами від 1 до 9.

Державний спецтранспорт застосовує поєднання Г2. Слід зазначити, що позначення Г1 раніше відповідало Нацгвардії, але після розформування ця комбінація залишилася вільна.

СБУ та ДССЗІУ також у своєму розпорядженні мають власні номери, на які наноситься символи С, Р, Т та цифра 6. Співробітники СБУ на своїх машинах їздять зі знаками під кодом С6. МВС країни користується номерами Ф4 та Ф5. Перше поєднання призначене для транспортних засобів, а друге – для причепів. МНС України має автономери з позначенням Ч1, Ч2 та Ч3.

Прикордонні війська України для своїх номерних знаків використовують Ю, а заключна цифра означає місце дислокації військового підрозділу. Для суспільства сприяння обороні призначено буквене поєднання Я1.

У 2007 році спеціальні автомобільні номери перестали використовуватися представниками силових відомств. Деякі з цих позначень перейшли у користування співробітникам владних підрозділів. Більшість зарезервованих номерних знаків можна побачити у Києві, адже саме тут є всі урядові органи України.

Персональні (індивідуальні) автомобільні номери

За бажанням автомобіліста замовити індивідуальні номери на транспортний засіб можна у Центральному чи регіональному Сервісному центрі МВС (колишні МРЕВ) або в режимі он-лайн на веб-сайті hsc.gov.ua. Там же можна отримати детальну інформацію щодо процедури замовлення, оформлення, оплати та отримання індивідуальних автономерів.

Зміни з 2018 року

У 2018 році Міністерство юстиції України затвердило державний стандарт на автономери для легкового транспорту. Ці зміни доповнили існуючий ДСТУ 4278:2012. Тепер автомобільні знаки Києва позначаються літерами КА разом із раніше затвердженими АА. Номери з Криму іменуватимуться КК.

Номерные знаки транспортных средств 2018

Здебільшого нововведення ґрунтуються на тому, що перший символ в автомобільних номерах по регіонах України замінюється іншою літерою. Так, літера А заміщена К, В – Н, а С – латинською I. Раніше літерне позначення I діяло лише у Києві, Полтаві та їх областях. Сьогодні ця літера з’явилася у номерних знаках Черкас, Чернігова, Севастополя, Чернівців та їхніх областей.

Власникам машин із старими номерами турбуватися не потрібно. На нові номери авто їм міняти свої старі знаки не потрібно. Нижче можна переглянути порівняльну таблицю автомобільних номерів регіонів – старих та нових. У ній зазначено, як змінилися номерні знаки, яке буквене позначення діє сьогодні.

Регіони України (номери) Назва

регіону

 Код 2004 рік Код 2020 рік
11 м. Київ АА КА
10 Київська область АI КI
02 Вінницька область АВ КВ
03 Волинська область АС КС
04 Дніпропетровська область АЕ КЕ
05 Донецька область АН КН
06 Житомирська область АМ КМ
07 Закарпатська область АО КО
08 Запорізька область АР КР
09 Івано-Франківська область АТ КТ
12 Кіровоградська область ВА НА
13 Луганська область ВВ НВ
14 Львівська область ВС НС
15 Миколаївська область ВЕ НЕ
16 Одеська область ВН НН
17 Полтавська область ВI НI
18 Рівненська область ВК НК
19 Сумська область ВМ НМ
20 Тернопільська область ВО НО
21 Харківська область АХ КХ
22 Херсонська область ВТ НТ
23 Хмельницька область ВХ НХ
24 Черкаська область СА
25 Чернігівська область СВ
26 Чернівецька область СЕ
01 АРК Крим АК КК
27 м. Севастополь СН

 

Важливо!

У 2021 році Міністерством внутрішніх справ України прийнято наказ № 166, який передбачає єдині зразки державних номерних знаків транспортних засобів та вимог до них. Зокрема, наказом визначено правила застосування, типи та основні розміри державних номерних знаків, вимоги до інформаційного змісту та технічних характеристик.

Головна зміна стосується визначення адміністративно-територіальної власності транспортного засобу не за місцем прописки власника, як було досі, а за місцем здійснення реєстрації (перереєстрації) транспортного засобу. Таким чином, у сервісних центрах МВС видаватимуть номери на транспортні засоби незалежно від місця прописки власника, а лише з прив’язкою до регіону реєстрації.

Зміни з 2022 року

У квітні 2022 року в Україні заборонено використовувати літерні позначення Z та V в автомобільних номерах відповідно до Закону України “Про заборону пропаганди нацистського тоталітарного режиму, збройної агресії РФ як держави-терориста проти України, символіки військового вторгнення російського нацистського тоталітарного режиму до України”. Раніше цими символами маркували номерні знаки для електромобілів в Україні.

Коментарі

  1. Avatar
    Бартиш Роберт

    Встретил номера темно зеленые символы на белом фоне.
    ВС****ZA
    Разве у нас бывают символы которых нет в нашем алфавите?
    Номера красовались на Тесла