Безкоштовні ліки в Україні: перелік та порядок отримання

1 Зірка2 Зірки3 Зірки4 Зірки5 Зірок 6 голосів, середній: 4,33 з 5.
Перечень доступных лекарств
Урядова програма реімбурсації (повної або часткової оплати лікарських засобів) «Доступні ліки», розроблена КМУ та розпочала діяти з квітня 2017 року, було закріплено на нормативному рівні список безкоштовних ліків в Україні, а також особливості процедури їх отримання. Головне призначення цієї програми – зниження рівня смертності, і навіть числа ускладнень від найпоширеніших серед населення хвороб.

Перелік безкоштовних ліків

У рамках зазначеної програми передбачено забезпечення громадян України лікарськими препаратами, які покликані боротися з проявами, що супроводжують такі недуги:

 • бронхіальну астму;
 • цукровий діабет другого типу;
 • патології серця та судин.

Перелічені хвороби вибрано не випадково, саме вони є частою причиною смертності (або негативно впливають на якість життя) та підлягають лікуванню на амбулаторному рівні.

З 1 квітня 2019 року програму реімбурсації адмініструє Національна служба здоров’я України. Список безкоштовних ліків в Україні на 2021 рік включає понад двісті препаратів. Примітно, що сюди входять лікарські препарати для гіпертоніків, осіб, які страждають на астму, а також пацієнтів з високим рівнем цукру в крові, що містять лише одну активну речовину. Основні їх наведені у таблиці нижче.

Відповідно до Наказу МОЗ України №316 від 13 лютого 2020 року «Про затвердження Реєстру лікарських засобів, що підлягають реімбурсації» у програмі беруть участь монопрепарати, що містять одну діючу речовину:

Захворювання Назва препарату Міжнародне найменування
Бронхіальна астма Беклометазон Beclometasone
Будесонід Budesonide
Сальбутамол Salbutamol
Серцево-судинні групи Аміодарон Amiodarone
Амлодипін Amlodipine
Атенолол Atenolol
Бісопролол Bisoprolol
Верапаміл Verapamil
Гідрохлортіазид Hydrochlorothiazide
Дигоксин Digoxin
Ізосорбіду динітрат Isosorbide dinitrate
Карведілол Carvedilol
Клопідогрель Clopidogrel
Метопролол Metoprolol
Нітрогліцерин Glyceryl trinitrate
Сімвастатин Simvastatin
Спіронолактон Spironolactone
Фуросемід Furosemide
Цукровий діабет другого типу Глібенкламід Glibenclamidum
Гліклазид Gliclazide
Метформін Metformin

З інформацією про повний перелік безкоштовних ліків можна ознайомитись, відвідавши офіційний сайт МОЗ України (https://moz.gov.ua/uploads/3/18814-dn_20200213_316_dod.pdf). До переліку включено лікарські препарати від 46 виробників: 18 із них українські, а 28 – закордонні.

Слід враховувати, що не всі доступні препарати, список яких затверджено Кабінетом Міністрів, можна придбати безкоштовно. Залежно від особливостей ціноутворення у кожній із аптек-учасників програми «Доступні ліки» за деякі медпрепарати доведеться якусь частину вартості доплатити.

Хто може розраховувати на надання безкоштовних ліків?

Чимало пацієнтів цікавить питання: кому покладено безкоштовні ліки в Україні? З пояснення МОЗ випливає, що кожен із пацієнтів, які звернулися до лікаря, має право на отримання рецепту на безкоштовний препарат.

Доступные лекарства в Украине

Основною умовою є наявність захворювання, що підпадає під умови програми «Доступні ліки». Забезпечення необхідними коштами на безоплатній основі (або з частковою оплатою) поширюється на всіх громадян держави незалежно від того, до якої соціальної категорії вони належать.

Як стати одержувачем доступних ліків: особливості процедури

Щоб скористатися безкоштовними ліками в Україні від гіпертонії, астми чи діабету, пацієнту слід виконати низку дій:

 1. Звернутися до лікаря, у якого він перебуває на обліку, щоб виписати рецепт на отримання в аптеці пільгових ліків.
 2. Відвідати аптеку, яка бере участь у реалізації програми «Доступні ліки».
 3. Отримати препарат безкоштовно або з мінімальною доплатою.

Як можна побачити, порядок отримання лікарських засобів на безоплатній основі є дуже прозорим. Але на практиці можуть виникати різноманітні складності, які пов’язані з оформленням рецептів. Також можливі труднощі з отриманням ліків у ситуаціях, коли їх немає на складі (такі факти мають місце у невеликих населених пунктах).

Істотним мінусом є незначна кількість аптек, які беруть участь у програмі.

Що потрібно знати для отримання пільгових ліків: важливі моменти

Щоб уникнути неясностей при зверненні до аптеки за препаратом від тиску, цукрового діабету чи астми, слід ознайомитись із головними нюансами цієї процедури. До них відносять таке:

 1. Для того щоб отримати в аптеці ліки, необхідно звернутися до провізора з рецептом від лікаря. А для отримання рецептурного бланка форми № 1 слід звернутися до медичного закладу (рецепти видають лікарі незалежно від того, у штаті державної або приватної установи охорони здоров’я вони належать).
 2. У рецепті має бути не торгове найменування кошти, а інформація щодо міжнародної непатентованої назви.
 3. Кожен із лікарських препаратів, які потрібні для лікування певного захворювання, повинні виписувати на окремому бланку.
 4. Період часу, протягом якого діє рецептурний бланк, становить 10 днів з того моменту, коли його було виписано. Це не зовсім зручно, тому планується найближчим часом збільшити час дії рецепту до трьох місяців.

Умовами програми передбачено, що після отримання рецептурного бланка пацієнт направляється в аптеку, де є наклейка встановленого зразка. Оскільки рецепт містить найменування активної речовини, то провізор повинен запропонувати кілька можливих варіантів лікарських препаратів, що містять таку речовину. А пацієнт має право сам вибрати найбільш підходящі для нього ліки.

Куди звернутись для отримання безкоштовних ліків?

Щоб отримати безкоштовний лікарський препарат, слід відвідати один із аптечних пунктів, які вже приєдналися до реалізації програми «Доступні ліки».

Число таких аптек постійно збільшується. Пояснюється це тим, що участь у програмі здійснюється на добровільних засадах, і суб’єкт, який здійснює фармацевтичну діяльність, має право приєднатися до неї у будь-який час. А така динаміка є гарантією реалізації права громадян на отримання безкоштовних ліків.

Такі аптеки є на території всієї країни: на початок 2020 року ця цифра становить понад 6 тисяч аптек на всій території України. У цих аптеках можна отримати препарат за рецептом безкоштовно. З інформацією про повний перелік аптек, які забезпечують пацієнтів безкоштовними ліками, можна ознайомитись на офіційному сайті Міністерства охорони здоров’я.

Як бути, якщо в аптеці немає безкоштовних ліків?

Якщо в аптечному пункті, що бере участь у програмі, немає потрібного препарату, пацієнт може вибрати один із наступних варіантів:

 • звернутися до іншої аптеки;
 • почекати доти, коли ліки надійдуть в аптечний пункт – якщо дозволяє стан здоров’я;
 • віддати перевагу іншій торговій марці та зробити доплату у сумі, яка становить різницю у вартості.

Непоодинокі ситуації, коли безкоштовних медикаментів в наявності немає, і пацієнту доводиться власним коштом купувати лікарський препарат, який потрібний для лікування цукрового діабету, астми або патологій, що зачіпають серце і судини.

Коментарі

 1. Avatar
  Татьяна Григорьева

  Отказали уже в двух аптеках в гор. Винница.

 2. Avatar
  Татьяна Григорьева

  Возможно, кто-нибудь знает какие лекарства обязаны выдавать по бесплатному рецепту от аритмии. Долгие годы принимаю АМИОКОРДИН Словения. Пробовала сегодня получить – предлагают только аритмил. А он как мертвому припарка! Отзовитесь, кто столкнулся с такой проблемой. Что делать?

 3. Avatar
  Александр Березняков

  Сейчас в вели новую форму получения лекарств, через СМС со специальным кодом….! А в аптеку приходишь, а они говорят, что программа новая в электронном виде нехера ещё не работает…..Типа ждите когда Заработает…..а лекарство нужно сейчас и ежедневно. Короче МРАЗИ!!!

 4. Avatar
  Jakov Mashika

  як бути коли препарат який ефективний тобі недають азаставляють приймати якусь мало ефективну лік форму яка не допомогає лише зато щоти пенсіонер идовго живеш чому наш уряд такий цінічний ярозумію що єврей винайшов ЦИКЛОН Б яким скористався гітлер частково тепер тим самим займаються гройсман и супрун добавили чотири гривні до пеніі а відминили доступні ліки на 364 гривні от чекаємо коли буде радість в украіні ПОМИНКИ за гройсмана и супрун иіхними нащатками

 5. Avatar
  ГАЛИНА Кравченко

  Наш семейный врач рецепт выписал, лекарства в аптеке сказали ждать два дня, сегодня забрали без проблем, это для сына, он сердечник, маме от гипертонии лекарства дали не все, ждут, заказали, предложили с доплатой взять другое, пока не критично, не взяли. Люди добрые, пишите на МОЗ, узнавайте о своих лекарствах, не сидите и не ждите, обращайтесь по месту к своим начальникам в МОЗ, у нас в г.Сумы, Бутенко Сергей Павлович, золотой, отзывчивый человек, у него узнала, что лекарство для сына можно получить по этой программе, не спросишь не узнаешь, не у семейного врача(наш, к сожалению, не знал),а выше узнавайте.

 6. Avatar
  Светлана Мельник

  Все это большая афера всеукраинского масштаба! Последний раз мне мой врач выписывал рецепты на полубесплатные лекарства в апреле 2018 года. Потом он сказал, что рецепты на лекарства больше не выписывают. На мой вопрос, почему не выписывают такие рецепты, врач ответил, что была дана команда “сверху” о прекращении такой опции. И когда опять будут выписывать такие рецепты неизвестно.

 7. Avatar
  Анатолий Коломоец

  Доступные лекарства-это дурилка в госуларственном масштабе. Приходишь в аптеку, фармацевт отвечает: такое лекарство у нас есть, но денег нам минздрав еще не перечислил, уду в другую аптеку, злесь деньги есть, но препарата-нет. Вот такой бардак!