Подвійне громадянство в Україні – відповідальність та покарання

1 Зірка2 Зірки3 Зірки4 Зірки5 Зірок 12 голосів, середній: 4,00 з 5.
Разрешено ли в Украине два гражданства
Питання громадянства безпосередньо стосуються процесів економічної та культурної інтеграції, а також державного контролю при перетині кордону. Окремі держави припускають наявність другого громадянства. Але є й країни, де дотримуються політики моногромадянства.

На сьогоднішній день в Україні діє законодавча норма, згідно з якою ви не можете здобути друге громадянство, будучи вже громадянином України. Проте це не заважає деяким громадянам мати і паспорт України, і паспорт іншої країни. Наскільки це правомірно та відповідає законодавству – розповімо у цій статті.

Законодавство про друге громадянство

Більшість країн належать до практики подвійного громадянства лояльно. Але є держави, уряд яких забороняє отримувати друге підданство, тобто він знаходиться поза законом. До таких країн належить Україна.

Чи дозволено в Україні друге громадянство? Формально ні. Але відсутність регулювання дає змогу обходу законодавства. Чимало жителів країни мають два паспорти і досі не планують відмовлятися від одного з них.

Нормативні документи, що забороняють подвійне громадянство, це:

 1. Четверта стаття Конституції України
 2. Дев’ятнадцята та друга статті закону «Про громадянство».

Четверта стаття повідомляє, що на території країни діє принцип єдиного громадянства. У відповідному законі є інформація про покарання, що виносяться за порушення правил.

При добровільному отриманні іноземного підданства фізична особа більше не може бути громадянином України. Покарання може застосовуватись лише до повнолітніх громадян. Відповідно мати громадянство двох країн одночасно суворо заборонено.

Нюанси

Законодавство передбачає позбавлення громадянства при отриманні підданства інших держав. Але є певне протиріччя – оскільки у тому законі зазначено, що людина втрачає перше громадянство при отриманні другого. Словом, статті потребують доопрацювання – вони буквально суперечать самі собі.

Подвійне громадянство дозволено у низці розвинених країн. Цей термін передбачає, що кілька держав вже уклали домовленість, і мешканці можуть спокійно бути громадянами двох-трьох із них одночасно. Подібних угод з Україною не укладалось жодною країною. Тому подвійне громадянство фактично не заборонено, а й не визнано законом.

Причин отримання другого підданства безліч. Деякі просто хочуть покращити своє фінансове становище та їдуть на роботу за кордон, інші змушені переїхати через політично-соціальну обстановку. В окремих людей є родичі, що живе в інших державах, і до них часто доводиться приїжджати. При цьому отримання додаткового підданства не завжди означає, що людина вирішила надовго залишити країну.

Відповідальність в Україні за подвійне громадянство

Як таких нормативних документів, які фіксують склепіння покарань для українців, у законодавстві немає. Отже, людина, яка приховує друге громадянство, не може притягуватися до кримінальної відповідальності. Позбавлення подвійного громадянства може статися в таких випадках:

 • при втраті документа (якщо паспорт було отримано незаконно);
 • за самостійної відмови від громадянства цієї держави;
 • виходячи з договорів з іншими державами.

Ці правила діють не завжди. Допустимо, при шлюбі з іноземним громадянином ніхто не зможе позбавити вас українського паспорта. Кримінальна відповідальність за це виникає лише тоді, коли буде внесено правки до закону.

Ответственность за два гражданства в Украине

Позбавлення громадянства (відповідно і українського паспорта) відбувається в судовому порядку. Треба обов’язково довести факт його наявності – інакше пристави просто не зможуть підтвердити факт порушення. Це регулює п.1 ч.1 “Закону про громадянство України” від 18 січня 2001 року.

Тобто, якщо людина набуває нового громадянства, вона вважається лише громадянином України. Якщо ж іноземець оформлює український паспорт, він також вважатиметься лише громадянином України. Це стосується суто правових відносин із країною.

Заходи покарання

Відповідальність за подвійне громадянство в Україні може бути досить серйозною. Однак наявність другого громадянства не розглядається як порушення законодавства. Більше того, депутати Верховної Ради України ініціюють розробку та ухвалення закону про подвійне громадянство, який би передбачав можливість громадянам України мати й інші паспорти. При цьому норма, прописана в Конституції про те, що громадяни України, які мають паспорт іншої держави, розглядатимуться виключно як українці. Депутатська ініціатива дозволяє таким людям не відмовлятись від іншого громадянства при отриманні українського паспорта.

Якщо така норма буде проголосована, етнічні українці, які проживають за кордоном, зможуть отримати громадянство України, не відмовляючись від інших паспортів. Щоправда, із переліку таких країн буде виключено Російську Федерацію як країну-агресор.

Важливо!

Рада національної безпеки та оборони України (РНБО) доручила Уряду у двомісячний термін розробити законопроект, який передбачає процедуру ідентифікації осіб із подвійним/потрійним громадянством. Після цього буде проведено верифікацію топ-чиновників, депутатів та державних службовців, які мають паспорт інших країн. На думку Секретаря РНБО України Олексія Данилова, громадяни України, які мають громадянство інших країн, не зможуть претендувати на керівні державні посади, мати доступ до державної таємниці, брати участь у виборах чи бути членами політичних партій.

Повідомлення про друге громадянство

Повідомлення про друге У законодавстві зазначено покарання за несвоєчасне повідомлення про наявність двох громадянств. Проте де-факто поки що притягнути людину до відповідальності практично неможливо, як і перевірити факт наявності порушення. Це знижує загальну ефективність закону.

Стандартним штрафом за правопорушення є штраф у розмірі:

 • від 170–510 гривень для фізичних осіб;
 • 850–1700 гривень для посадових осіб.

Штраф не може стягуватися двічі. Відповідно, за порушення порядку повідомлення грошове стягнення здійснюється трохи більше одного разу. Деякі правозахисники вважають, що невеликий штраф може повністю унеможливити повідомлення держави про наявність подвійного громадянства.

Знову ж таки, закон працює недостатньо коректно, і несумлінні громадяни з легкістю «минають» його. Юридичний заборона є лише формальністю, оскільки застосування його поки що не регулюється державою.

Українські законодавці, ймовірно, ще повертатимуться до доопрацювання цього закону. Планується запровадження додаткових покарань за правопорушення, аж до висилки з країни. Інформації поки що недостатньо, щоб передбачати наперед.

Коментарі

 1. Avatar
  Олег Логинов

  Если примут, то референдум о продаже земли иностранцам проводить потеряет смысл, – легко будет обойти.