Як прописатися за новим місцем проживання в Україні? Документи та правила прописки

1 Зірка2 Зірки3 Зірки4 Зірки5 Зірок Поки що немає оцінок, голосуйте!
Новий закон про прописку в Україні, ухвалений у 2019 році (Закон України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання»), став резонансним ще на стадії обговорення. Причина? Процедура прописки є найпопулярнішою адміністративною послугою України. Останні 20 років депутати різних скликань намагалися скасувати взагалі чи спростити до мінімуму порядок прописки в Україні. Але «прив'язка» людей до місця проживання потрібна військкоматам, постачальникам комунальних послуг.

Законодавча база для порядку прописки в Україні

Усі правила прописки в Україні регламентують два законодавчі акти:

  • Стаття 6 Закону України “Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання”, в якій всіх громадян країни, іноземців та осіб без громадянства зобов’язують реєструвати своє місце проживання.
  • “Правила реєстрації місця проживання”, в яких описано порядок прописки за місцем проживання та інші випадки. Постанова Кабміну №207 «Про затвердження Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру»,

Де можна оформити прописку в Україні?

Усі повноваження щодо зняття чи реєстрації людини за місцем проживання сьогодні передані органам місцевого самоврядування. Конкретний виконавець – Центри надання адміністративних послуг чи ЦНАПи у містах, а також виконавчі служби при сільських радах чи сам сільський голова.

Які документи необхідні для прописки в Україні?

У пункті 18 “Правил реєстрації місця проживання” прописані всі документи для прописки в Україні. Закон забороняє вимагати будь-які інші документи, які не вказані у списку.

  1. Заява про реєстрацію за місцем проживання. Пише сам претендент. Зразок заяви є у кожному ЦНАПі, на офіційному сайті регіональних органів виконавчої служби. Тут же є бланки документів, заяв.
  2. Квитанція про сплату адміністративного збору. Термінали, в яких можна здійснити платіж, розташовані прямо в ЦНАПах. Жителі сільської місцевості мають подумати про оплату заздалегідь.
  3. Військовий квиток. Актуально для чоловіків та військовозобов’язаних жінок.
  4. Заява про зняття з реєстрації із попереднього місця проживання. За умови, що виписка з попередньої адреси та прописка на нову адресу здійснюються в єдиному часовому відрізку.
  5. Документи, в які будуть внесені дані щодо реєстрації за місцем проживання. До них належать паспорт громадянина України старого зразка, ID-картка, посвідчення біженця, дозвіл на проживання, тимчасове посвідчення громадянина України.
  6. Документи, що підтверджують право людини на проживання у будинку, квартирі. Це може бути документи про право власності. Або рішення суду, яке дає змогу претенденту користуватися конкретним житловим приміщенням. Це може бути договір оренди. Якщо таких документів немає, прописка за новим місцем проживання відбувається за згодою власника або всіх власників, якщо їх кілька. Власник/власники повинні особисто бути присутніми на процедурі подання документів про реєстрацію. У них мають бути документи, що підтверджують особи, та їх право власності.

Правила прописки в Украине

Важливо! Відповідно до нових правил, інформація про реєстрацію дорослої людини – власника ID-картки – наноситься на електронний чіп, імплантований у документ. Змінювати ID-картки при цьому не потрібно. У власників паспортів старого зразка інформація про реєстрацію проставляється за допомогою штампу, на відповідній сторінці паперової книжечки.

Особливості прописки дитини до 14 років

Загалом процедура прописки неповнолітніх аналогічна до реєстрації дорослої людини. Але! Є особливості, які спрощують порядок в одному випадку та перестраховують (захищають) дитину в іншому випадку.

  1. Щоб прописати в Україні у квартирі чи будинку дитини не потрібна згода власника житла.
  2. Якщо батьки проживають за різними адресами, то потрібна письмова згода одного з батьків на оформлення реєстрації дитини з іншим батьком.
  3. Якщо рішення про прописку відбувається відповідно до судового рішення чи постанови органів опіки, то згодою батьків не цікавляться.

Новонароджену дитину батьки або опікуни повинні зареєструвати за місцем проживання протягом трьох місяців. В цьому випадку документи на прописку у квартирі в повному обсязі можна не збирати. Процедура максимально спрощена. Оформлення за місцем проживання можна поєднати з реєстрацією дитини у державному реєстрі або ініціацією отримання допомоги при народженні в органах соціального захисту.

Список документів реєстрації дитини за місцем проживання

  1. Заява про реєстрацію дитини. Пише батько, опікун.
  2. Оригінал плюс копія Свідоцтва про народження.
  3. Квитанція про сплату адміністративного збору. Оплату можна зробити прямо в ЦНАПі.
  4. Оригінал плюс копія паспорта батька або опікуна, з яким проживатиме дитина.

Під час оформлення реєстрації за місцем проживання дитини до 14 років повинні бути присутні обидва батьки. Якщо другого з батьків немає, то він має надати свою згоду, завірену нотаріально.

Якщо дані про батька до Свідоцтва про народження дитини внесені зі слів матері, то буде потрібна виписка Державного реєстру актів цивільного стану відповідно до частини 1 статті 135 Сімейного кодексу України.

Как прописаться в Украине

Процедура – як прописатися за новим місцем проживання?

Пройдемо всі етапи процедури прописки за новим місцем проживання в Україні.

  • Перед тим, як прописатися на нову адресу, людина повинна знятися з реєстрації за попереднім місцем проживання.
  • Прописка може бути здійснена одночасно з випискою з попереднього місця проживання.
  • Протягом 30 календарних днів громадянин України, біженець, люди з посвідкою на проживання, іноземні громадяни повинні пройти реєстрацію відповідно до нового місця проживання. Раніше на це давали лише 10 днів.
  • Якщо людина має документи, необхідні прописки, то реєстрація може бути оформлена в день звернення до уповноваженого органу місцевого самоврядування. Дата звернення дорослої людини з поданням документів за списком стає точкою відліку реєстрації.

Важливо! Незважаючи на наявність повного переліку документів для прописки, реєстрація може бути скасована. Причина – рішення суду або навмисне приховування проживання на попередній адресі з малолітніми дітьми.

Дотримання порядку оформлення – запорука економії часу претендента. Своєчасна прописка – виконання свого громадянського обов’язку, можливість користуватись усім спектром соціальних та економічних благ.

Коментарі

  1. Avatar
    Ksenia Korol

    Очень интересно…
    А если родители ребёнка возраста до 14 лет в разводе и связь между ними не поддерживается, то что, ребенка без присутствия папы не пропишут что ли?
    И ещё вопрос – если в паспорте прописка на территории ордло, то как быть с предшествующей выпиской из этих мест?